Domek
pod Vlčí Horou

Přímo nad obcí Vlčí Hora se tyčí výrazná zalesněná čedičová kupa (581 m n.m.) se stejným jménem, na jejímž vrcholu je rozhledna s chatou, kterou tu nechal postavit Horský spolek pro nejsevernější Čechy v letech 1888 až 1889. Z rozhledny je krásný rozhled do širokého okolí.

Mapa trasy

V nedalekých městech Rumburk a Varnsdorf jsou kryté bazény

Nejbližsí koupaliště je kyjovská přehrada. Autem několik minut viz níže, pěšky částečně po Köglerově stezce cca 4 km Mapa trasy

Vlčí Hora --> Horní Podluží - Slávie koupaliště (cca 11 km) Mapa trasy

Vlčí Hora --> Jiřetín pod Jedlovou - koupaliště (cca 13,5 km) Mapa trasy

Vlčí Hora --> Großschönau - TRIXI PARK (cca 21 km) Mapa trasy

Vlčí Hora --> Großschönau-Kleines Bad (cca 19 km) Mapa trasy

Vlčí Hora --> Seifhennersdorf - Lesní koupaliště (cca 18 km) Mapa trasy

Vlčí Hora --> Kurort Jonsdorf - Horské lázně (cca 26 km) Mapa trasy

Vlčí Hora --> Zittau-Olbersdorfer see-zatopený lom (cca 30 km) Mapa trasy

Podrobnosti k výše uvedenému seznamu - Koupaliště

Köglerova naučná stezka prochází jen několik desítek metrů od našeho domku. Zavede vás např. do nedalekého Kyjova, k bývalým vápencovým lomům u Doubice a přes kamennou Horku do Krásné Lípy či opačným směrem přes malebnou osadu Sněžná a zříceninu hradu Krásný Buk do Krásné Lípy.

Mapa

Kyjovské údolí, plné skal s nádhernými vyhlídkami a protékající říčkou Křinicí je po celý rok jednou z nejvyhledávanějších lokalit v Národním parku. Kyjovské údolí začíná v Kyjově a končí na německé hranici. Je dlouhé cca 6 km. Kyjov je malebná vesnička. Je možné se zde občerstvit ve dvou restauracích. Ale hlavně se zde nachází kyjovská přehrada, která v létě poskytuje pěkné přírodní koupání.

Vlčí Hora --> Kyjov Mapa trasy

Kyjovské údolí Mapa trasy

 

Nejznámějším skalním útvarem Českého Švýcarska je Pravčická brána, která se stala symbolem parku. Má status národní přírodní památky a jedná se o největší pískovcovou skalní bránu v Evropě. Na samotnou Pravčickou bránu není vstup povolen, ale v jejím bezprostředním okolí se nacházejí přístupné skalní vyhlídky, odkud je krásný pohled nejen na Pravčickou bránu, ale i na další dominanty Českého a Saského Švýcarska.Vlčí Hora --> Mezní louka Mapa trasy

Mezní louka --> Pravčická brána Mapa trasy

Nedaleko Jetřichovic, uprostřed pískovcových skal, se nacházejí tři vyhlídky. Všechny jsou přístupné po červené turistické značce. První část této trasy je poměrně náročné stoupání.

Mariina skála: skalní vyhlídka s altánem v blízkosti Jetřichovic, také jeden ze symbolů Českého Švýcarska. Původně požární pozorovatelna, turisticky zpřístupněna v roce 1856 knížetem Ferdinandem Kinským. Z původního názvu Velký Ostrý byla skála přejmenována podle manželky majitele panství − kněžny Marie Anny Kinské.


Vilemínina stěna: menší sestra Mariány. Také však poskytuje krásný výhled.


Rudolfův kámen: vynikající výhledový bod v pískovcové hradbě Jetřichovických skal v blízkosti Tokáně. Název dostal podle knížete Rudolfa Kinského, který skálu poprvé navštívil roku 1824 a později zde nechal vybudovat útulek se 170 schody.Vlčí Hora --> Jetřichovice Mapa trasy

Jetřichovice --> Vyhlídky Mapa trasy


Tajemný Dolský mlýn leží hluboko na dně kaňonu řeky Kamenice, obklopen mohutnými skalními stěnami. Je přístupný po staré kostelní stezce z vesnice Vysoká Lípa. Nebo delší cestou z Jetřichovic, ale relativně po rovině.Vlčí Hora --> Vysoká Lípa Mapa trasy

Vysoká Lípa --> Dolský mlýn Mapa trasyOd Dolského mlýna lze pokračovat v cestě do osady Kamenická Stráň, kde se zachoval jedinečný soubor roubených chalup, většinou s podstávkou a s hrázděnými patry. Doporučujeme po cestě odbočit na Kamenickou vyhlídku. Je odtud krásný pohled do kaňonu Kamenice.


Dolský mlýn --> Kamenická Stráň Mapa trasy


Zřícenina hradu Tolštejn, postaveného na počátku 14. století, leží na znělcové skále nedaleko obce Jiřetín. Uvnitř hradu je restaurace a z hradní vyhlídky je krásný rozhled do okolí a na sousedící horu Jedlová (774 m). Na Jedlové je také restaurace a především rozhledna, ze které je nádherný výhled na Lužické hory. V zimě, za dobrých sněhových podmínek, je na Jedlové v provozu největší lyžařské středisko v Lužických horách. Na parkoviště pod hradem lze dojet autem a na Jedlovou potom pokračovat pěšky.Vlčí Hora --> parkoviště pod Tolštejnem Mapa trasy

parkoviště pod Tolštejnem --> Jedlová Mapa trasy


Tanečnice: nachází se 3 km na západ od obce Mikulášovice a 0,5 km od hranic s Německem v nadmořské výšce 598 m. Na vrchol rozhledny vede 136 schodů. K rozhledně Vás dovede modrá turistická značka z Mikulášovic. Až k lesnímu parkovišti asi kilometr od vrcholu je možné jet autem.

Vlčí Hora --> parkoviště pod Tanečnicí Mapa trasy

parkoviště pod Tanečnicí --> Tanečnice Mapa trasy


Dymník: Rozhledna leží nedaleko Rumburku ve výšce 511 m n. m. na zalesněném vrchu, měří 15 m a její vrchol je zakončen prosklenou vyhlídkovou terasou. Na vrchu Dymníku stála již v roce 1895 výletní restaurace. V 90. letech 20. století prošla rozhledna rozsáhlou rekonstrukcí a pak znovu v roce 2008.

Vlčí Hora --> Dymník (autem) Mapa trasy

Vlčí Hora --> Dymník (pěšky) Mapa trasy


Weifberg (Německo): Je rozhledna nedaleko vesnice Hinterhermsdorfu asi 3,5 Km od Mikulášovic. Je z ní nádherný výhled na celé Česko-saské Švýcarsko, Lužické hory, část Českého středohoří.

Vlčí Hora --> Mikulášovice koupaliště Mapa trasy

Mikulášovice koupaliště --> Weifberg Mapa trasyStudenec: Rozhledna leží nedaleko obce Líska, kousek od České Kamenice na stejnojmenné hoře (736 m.n.m). Je to šestnáct metrů vysoká železná rozhledna (národní technická památka), prošla rozsáhlou rekonstrukcí a byla na vrchol Studence pomocí vrtulníku znovu přivezena 14. března 2009.

Je třeba doporučit i návštěvu Zlatého vrhu, který je od parkoviště Líska vzálený pouze cca 800 m. Nalézá se zde bývalý čedičový lom a krystalické čedičové sloupy, které jsou zde k vidění, jsou opravdu velkolepé a stojí za prohlédnutí.Vlčí Hora --> parkoviště Líska Mapa trasy

parkoviště Líska --> Studenec Mapa trasy

parkoviště Líska --> Zlatý vrch Mapa trasy

Největší turistickou atrakcí Žitavských hor (Zittauer Gebirge) je lázeňské město Kurort Oybin. Toto leží v kotlině pod vrcholem Hvozd-Hochwald (také vřele doporučujeme navštívit. Na vrcholu je rozhledna, ze které je za dobrého počací asi nejkrásnější výhled ze všech zde zmiňovaných rozhleden. Třeba Oybin máte z Hvozdu jako na dlani. A je dobré mít s sebou dalekohled.) Nad městem, na skále připomínající obrovský balvan, jsou zbytky středověkého hradu a gotického klášterního kostela. Vedle toho jsou nahoře také hřbitov a restaurace. Všechno dohromady to tvoří hodně romantické místo. Hezký zážitek je také absolvovat některou ze značených okružních tras kolem Oybinu s vyhlídkami na město a Žitavské hory.

Z Vlčí Hory je nelépe dojet do Varnsdorfu a dále pokračovat přes německý Großschönau, Kurort Jonsdorf, Hain do Kurort Oybin. Z Oybin na rozhlednu Hvozd lze jít pěšky po značených cestách, nebo popojet autem zpět do Hain a odtud pěšky po cestě.


Vlčí Hora --> Kurort Oybin (cca 30 km) Mapa trasy

Kurort Oybin --> Hain --> Hvozd - rozhledna (cca 1,7 km) Mapa trasy

Kurort Oybin --> Hvozd - rozhledna (pěšky) (cca 3,5 km) Mapa trasy

Výlet lze spojit s koupáním v Großschönau, Jonsdorf nebo Zittau. Viz Koupaliště

V Německu, na druhé straně státní hranice, přechází České Švýcarsko v Saské Švýcarsko. I zde se nachází nepřeberné množství nádherných pískovcových lokalit, které stojí zato navštívit. Všechny cesty autem do Saského švýcarska vedou přes lázeňské město Bad Schandau, kde je dobře zastavit a prohlédnout si ho. Město je také výchozím bodem mnoha cest do Labského pískovcového pohoří, které ho obklopuje. Pokud by byl problém zaparkovat přímo ve městě, je možné zaparkovat pod mostem přes Labe, na levém břehu u nádraží. A možná se zde nemusí platit. Do města musíte ale zpátky přes most a jsou to cca 2 km. Z Vlčí Hory se sem dostanete buďto přes Hřensko, nebo přes německý Sebnitz.

Vlčí Hora --> Bad Schandau (přes Hřensko, cca 46 km) Mapa trasy

Vlčí Hora --> Bad Schandau (přes Sebnitz, cca 34 km) Mapa trasy


Mohutná pevnost Königstein je vybudovaná na stolové hoře, která leží na levém břehu Labe, kousek za Bad Schandau. Na prohlídku je dobré si rezervovat celý den. Kontakt.Bad Schandau --> Königstein Mapa trasy

Lilienstein je nejkrásnější stolovou horou Saského Švýcarska. Ze tří stran ji obtéká Labe a dominuje širokému okolí. Z vrcholu jsou nádherné vyhlídky na Labe, Königstein a další okolí hory. Na vrcholové plošině je také restaurace.

Bad Schandau --> Lilienstein Mapa trasy

Další krásnou stolovou horou je Pfaffenstein. Bývá trochu opomíjen, ale zcela neprávem. Výstup nahoru je krásné dobrodružství po železných žebřících a schůdcích (není to nic strašného). A z vrholku opět nádherné vyhlídky. Součástí masivu je i vyhlášená skalní jehla Barbarina. Na vrcholové plošině je také restaurace a kamenná rozhledna.Bad Schandau --> Pfaffendorf - Pfaffenstein Mapa trasy

Skalní hrad Neurathen a k němu vedoucí most Basteibrücke, spojující vrcholky skal vysoko nad řekou Labe, patří mezi nejvíce navštěvovaná místa v Saském Švýcarsku. V letní sezoně je opravdu třeba počítat s velkým množstvím návštěvníků. Na druhou stranu ale návštěva tohoto místa stojí opravdu za to. Z Bad Schandau můžete jet autem přes Hohnstein (zde doporučujeme udělat zastávku a prohlédnout si malebné město s krásným hradem na opravdu vyoké skále) na záchytné parkoviště Bastei. Dále to autem nejde, pokud nejste hosty hotelu na Bastei. Ale můžete jít pěšky, nebo použít výletní autobus, který zde pravidelně jezdí. Parkoviště i autobus se hradí. (Také lze jet přímo Vlčí Hora - Sebnitz - Hohnstein.)

Bad Schandau --> Parkoviště Bastei Mapa trasy

Parkoviště Bastei --> Bastei Mapa trasy

   České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko, v jehož těsném sousedství se Vlčí Hora nachází, je jedním z nejkrásnějších koutů naší země.